Wiadomości

Trump ogłosił nową strategię odnośnie wojny w Afganistanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump ogłosił, że USA nie będą już określać terminu zakończenia wojny, tylko dostosowywać się do okoliczności. Celem amerykańskiej misji w Afganistanie będzie wsparcie władz tego kraju i walka z terrorystami. 

– Nie będziemy więcej używać naszej potęgi militarnej do budowy demokracji w dalekich krajach albo zmieniać je na nasze podobieństwo. Te dni należą do przeszłości – podkreślił, dodając, że na USA nie spadnie cały koszt nowej strategii.

– Poprosimy naszych sojuszników z NATO i globalnych partnerów, by wraz z nami wysłały więcej żołnierzy i wygospodarowały dodatkowe fundusze – stwierdził Donald Trump. 

Choć prezydent USA nie mówił o zwiększeniu sił USA w Afganistanie, Biały Dom poinformował, że jego plan dopuszcza wysłanie do tego kraju 4 tysięcy dodatkowych żołnierzy. Obecnie w Afganistanie stacjonuje 8,4 tys. Amerykanów.

Rzecznik afgańskich talibów, oceniając we wtorek nową strategię Stanów Zjednoczonych wobec Afganistanie, oświadczył, że zawiera ona stare tezy, a przedstawione przez prezydenta Donalda Trumpa założenia są niejasne. 

– Cała ta przemowa była stara – powiedział w rozmowie z agencją Associated Press talibski rzecznik Zabihullah Mudżahid. Zapowiedział, że talibowie odpowiedzą na to ogólnikowe wystąpienie w bardziej szczegółowy sposób. Przedstawione przez Trumpa główne założenia nowej strategii określił jako „niekonkretne”. 

W zeszłym tygodniu talibowie skierowali pod adresem amerykańskiego prezydenta list otwarty, w którym odradzali zwiększenie liczebności sił w Afganistanie, podkreślając, że wydłużyłoby to tylko i tak najdłuższy konflikt zbrojny, w jaki kiedykolwiek zaangażowały się USA. Zaznaczyli też, że nie zamierzają włączać się w negocjacje pokojowe, przynajmniej dopóki Stany Zjednoczone i NATO nie podadzą terminu wycofania międzynarodowych sił z Afganistanu. Tymczasem jest to warunek, który Trump odrzucił w swoim poniedziałkowym wystąpieniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!