Wiadomości

Trump i Erdogan rozmawiali o wycofaniu sił USA z Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydenci USA i Turcji Donald Trump i Tayyip Recep Erdogan zgodzili się podczas rozmowy telefonicznej, że wycofanie wojsk USA z Syrii powinno przebiegać bez naruszania interesów obu krajów – poinformowała oficjalna turecka agencja prasowa Anadolu.

Według agencji Trump i Erdogan przedyskutowali także ostatnie wydarzenia w Syrii oraz kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, w tym potrzebę poprawy współpracy ekonomicznej.

Obaj prezydenci wyrazili też poparcie dla pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii. Erdogan potwierdził dążenie Turcji do utrzymania bliskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

W grudniu Trump zaskoczył sojuszników, a także swych współpracowników, nagłą decyzją wycofania wszystkich (ok. 2 tys.) żołnierzy USA z Syrii. Erdogan mówił później, że nie jest jasne, w jaki sposób i kiedy ta ewakuacja nastąpi. Wyraził przypuszczenie, że może do niej dojść w kwietniu lub maju.

Ankara chce utworzyć,z pomocą logistyczną sojuszników, tzw. bezpieczną strefę w północnej Syrii i podkreśla, że powinna ona być wolna od popieranych przez USA kurdyjskich bojowników z organizacji YPG.

Turcja uważa ją za organizację terrorystyczną powiązaną z rebeliantami kurdyjskimi na swoim terytorium.

/TVP Info//

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!