Wiadomości

Trump: CIA nie znalazła dowodów udziału Muhammada bin Salmana w zabójstwie dziennikarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Donald Trump oświadczył, że CIA nie znalazła bezpośrednich dowodów wiążących saudyjskiego następcę tronu, księcia Muhammada bin Salmana, z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Podczas spotkania z dziennikarzami na Florydzie amerykański prezydent powiedział, że według raportu amerykańskiej agencji wywiadu specjaliści nie doszli do takiego wniosku. Donald Trump podkreślił, że choć specjaliści z CIA „mieli różne podejrzenia, nie byli w stanie znaleźć konkretnych dowodów, by następca tronu to zrobił”.

Podczas spotkania amerykański przywódca ponownie podkreślił znaczenie Arabii Saudyjskiej dla regionu Bliskiego Wschodu, a także dla Stanów Zjednoczonych. Wcześniej kongresmeni i senatorowie zarówno z partii republikańskiej, jak i demokratycznej, wzywali prezydenta, aby wycofał poparcie dla saudyjskiego następcy tronu.

Donald Trump odrzucał te sugestie. We wtorek oświadczył, że przedstawiciele rodziny królewskiej „zdecydowanie zaprzeczali, by mieli jakąkolwiek wiedzę o planowaniu bądź dokonaniu morderstwa”. Podkreślił także, że Arabia Saudyjska jest poważnym producentem ropy naftowej, ważnym partnerem gospodarczym oraz sojusznikiem USA przeciw Iranowi.

Do zabójstwa doszło 2 października w saudyjskim konsulacie w Turcji. Królestwo wielokrotnie zaprzeczało, że do takiego zdarzenia w ogóle doszło, by po dwóch tygodniach przyznać, że rzeczywiście publicysta został zamordowany. W sprawie prowadzone jest śledztwo, a ciała dziennikarza nadal nie znaleziono.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!