Europa Wiadomości

Tarnopol uhonorował weterana SS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada obwodu tarnopolskiego przyznała weteranowi SS Jarosławowi Hunce, słynnemu z incydentu w kanadyjskim parlamencie, honorową odznaką “Za Zasługi dla Ziemi Tarnopolskiej”. Sprawę opisał portal kresy.pl.

Tarnopol uhonorował weterana SS. Jak poinformował we wtorek ukraiński portal Suspline, rada obwodu tarnopolskiego przyznała weteranowi SS Jarosławowi Hunce honorową odznaką Rady Obwodu Tarnopolskiego “Za Zasługi dla Ziemi Tarnopolskiej” imienia Jarosława Stećki. Jarosław Hunka otrzymał nagrodę za “znaczący osobisty wkład w niesienie pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy, aktywną działalność charytatywną i społeczną”.

19 marca, w dniu 99. rocznicy urodzin Jarosława Hunki, przewodniczący stałej komisji sejmiku regionalnego ds. legalności Ołeh Syrotiuk wręczył tę nagrodę siostrzenicy “bohatera” Oldze Witkowskiej. Kobieta powinna przenieść zamówienie na napierśnik do Kanady, gdzie mieszka SS-man.

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kanadyjskim parlamencie, zebrani wraz z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau oklaskiwali Jarosława Hunkę, weterana ukraińskiej, ochotniczej kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien, który po wojnie wyemigrował do Kanady. Został nazwany “ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny światowej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o “podjęciu kroków” w celu jego ekstradycji do Polski.

tarnopol
SS-man Jarosław Hunka oklaskiwany w kanadyjskim parlamencie

Sprawa wzbudziła zainteresowanie zagranicznych mediów. Global News rozmawiał na ten temat z ambasadorem Polski w Kanadzie Witoldem Dzielskim. “Nie sądzę, żebyśmy rozpoczynali proces ekstradycji. Był wniosek polskiego ministra do IPN o rozważenie takiej możliwości” – stwierdził ambasador.

New York Post opisywał, że Polska chce ekstradycji byłego nazisty, który otrzymał skandaliczną owację od kanadyjskiej Izby Gmin. Medium przywołało słowa ministra Przemysława Czarnka i podkreśliło, że Jarosław Hunka może być poszukiwany za zbrodnie przeciwko Polakom i Żydom.

NASZ KOMENTARZ: Niestety w Polsce nadal są ludzie, którzy wbrew wszelkim faktom twierdzą, że na Ukrainie nie czci się hitlerowskich zbrodniarzy.

Polecamy również: Żydowscy naziści używają farm trolli do walki z ONZ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!