Wiadomości

Talibowie wkroczyli do miasta Zarandż, stolicy prowincji Nimroz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Talibowie poinformowali, że wkroczyli do miasta Zarandż, stolicy prowincji Nimroz. Większość sił rządowych wycofała się do Iranu, w oporze trwają nieliczne punkty, w tym między innymi komenda policji prowincji Nimroz…

Przypomnijmy, że Afganistan podzielony jest na 34 prowincje. Mniej więcej do połowy lipca Talibowie koncentrowali się na “oczyszczaniu” z sił rządowych terenów wiejskich oraz małych miasteczek, “oszczędzając” stolice prowincji. Później przyszedł czas i na nie…

Jak już informowaliśmy, Talibowie przejęli już niemal pełną kontrolę nad miastem Laszkargah, stolicą prowincji Helmand, gdzie siły rządowe utrzymują się już tylko w kilku izolowanych i broniących się w okrążeniu punktach. Talibowie przejęli też kontrolę nad znacznymi częściami Heratu i Kandaharu, a wczoraj pojawiły się doniesienia o podjęcia natarcia na stolice prowincji Dżozdżan i Sar-e Pol, na północy kraju:

Talibowie wznowili ofensywę na północy Afganistanu

Dziś w godzinach popołudniowych z kolei nadeszła informacja, że w wyniku prowadzonego natarcia miasta Kalat (stolica prowincji Zabol, w południowo-wschodniej części kraju) i Zarandż (stolica prowincji Nimroz, w południowo-zachodniej części) w dużej mierze znalazły się pod kontrolą mudżahedinów.

Z informacji, którą podali Talibowie, wynika, że gdy tylko Talibowie ruszyli do ataku na miasto Zaraandż, większość sił rządowych niemal od razu wycofała się z miasta, przechodząc na terytorium Iranu.

Do Iranu mieli też się ewakuować przedstawiciele lokalnych władz, w tym gubernator prowincji Nimroz, a także wielu podległych mu urzędników oraz członkowie ich rodzin.

Obecnie prawie całe miasto jest w rękach Talibów. Ciężkie walki toczą się jeszcze o komendę policji prowincji Nimroz:

Na koniec rzućmy okiem, jak przedstawiała się sytuacja w Afganistanie raptem kilka dni temu, zanim tak na dobre zaczął się szturm stolic prowincji:

Mapa: aktualna sytuacja w Afganistanie, walki o Herat, Kandahar i Laszkargah

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!