Wiadomości

Mapa: aktualna sytuacja w Afganistanie, walki o Herat, Kandahar i Laszkargah

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na obecną chwilę Talibowie kontrolują większość Afganistanu, ale żadna ze stolic 34 prowincji nie jest przez nich w pełni kontrolowana. Obecnie zacięte walki toczą się o trzy stolice prowincji – Herat, Kandahar i Laszkargah (stolica prowincji Helmand, w południowej części kraju). W tych trzech miastach Talibowie poczynili znaczne postępy i w sporej części są one przez nich kontrolowane, ale siły rządowe wciąż w niektórych punktach stawiają opór.

W rękach sił rządowych wciąż pozostaje stosunkowo duży obszar w centralnej części kraju (na zachód od Kabulu), a także spore fragmenty leżących na północy kraju prowincji Balch i Dżozdżan, zamieszkałe w większości przez Turków (Uzbeków i Turkmenów), którym przewodzi były wiceprezydent Afganistanu Abdul Raszid Dostum.

W połowie lipca Talibowie przypuścili szturm na miasto Szebergan, stolicę prowincji Dżozdżan, w której dominują Uzbecy i która stanowi centrum nieformalnego księstwa marsz. Dostuma, jednakże po początkowych sukcesach natarcie utknęło.

Talibowie nacierają na stolicę afgańskich Turków

Gdy chodzi o Kabul, to pozostaje on pod całkowitą kontrolą sił rządowych, chociaż w kilku punktach Talibowie dotarli do jego granic. Tamtejszy międzynarodowy port lotniczy obsadzony jest przez wojska tureckie…

Kluczowe na dziś są walki o trzy duże miasta / stolice prowincji – Herat, Kandahar i Laszkargah (stolica prowincji Helmand, w południowej części kraju). W tych trzech miastach Talibowie poczynili znaczne postępy i w sporej części są one przez nich kontrolowane, ale siły rządowe wciąż w niektórych punktach stawiają opór (na filmie: centralne dzielnice Heratu, gdzie – jak widać – są już Talibowie).

Tymczasem popatrzmy na mapę, ilustrującą stan posiadania stron na dzień 31 lipca 2021 roku:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!