Wiadomości

Talibowie próbowali zabić prezydenta Afganistanu, wystrzeliwując rakiety w stronę pałacu prezydenckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Talibowie wystrzelili rakiety w stronę pałacu prezydenckiego w Kabulu, kiedy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani występował w telewizji z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarnego (Id al-Adha). Co najmniej dwie osoby zostały ranne.

Minister spraw wewnętrznych Nadżib Danisz powiedział, że grupa terrorystów opanowała budynek w dzielnicy Reka Khana. Wojskowe śmigłowce ostrzeliwują rakietami budynek, znajdujący się w pobliżu pałacu prezydenckiego. Nad centrum miasta unoszą się kłęby dymu, na ulicy płoną policyjne i cywilne pojazdy.

Przedstawiciel policji Jan Agha powiedział, że huk rakiet był słyszalny podczas przemówienia prezydenta, które na żywo transmitowała telewizja. Ghani usłyszał huk i przerwał swoje wystąpienie, mówiąc: „Jeśli myślą, że atak rakietowy powstrzyma Afgańczyków, mylą się”.

Według policji pierwsza rakieta uderzyła w pobliżu pałacu prezydenckiego, a druga niedaleko kompleksu NATO i ambasady USA w Kabulu.

Afgańskie siły zlokalizowały budynek, z którego najprawdopodobniej wystrzelono rakiety, a następnie samoloty zbombardowały ten budynek – podaje agencja Associated Press.

W poniedziałek afgańscy talibowie odrzucili złożoną dzień wcześniej przez prezydenta Ghaniego propozycję trzymiesięcznego rozejmu, który rozpocząłby się wraz ze Świętem Ofiarnym. Święto, które nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć Ibrahim (patriarcha Abraham), przypada w trzecim dniu hadżu, czyli pielgrzymki do Mekki, gdzie urodził się i miał doznać objawień prorok Mahomet.

Dwaj talibscy dowódcy oświadczyli, że na propozycję rozejmu nie zgodził się ich najwyższy przywódca, mułła Hajbatullah Ahundzadeh. Jak wyjaśnił jeden z nich, przestrzeganie przez talibów rozejmu wprowadzonego w czerwcu na czas trzydniowego święta zakończenia ramadanu (Id al-Fitr) pomogło tylko stacjonującym w Afganistanie wojskom USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!