Historia Wiadomości

Polacy z Grodzieńszczyzny oddali hołd partyzantom Armii Krajowej poległym w bitwie pod Surkontami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Działacze Związku Polaków na Białorusi z Grodna, Lidy, Radunia i innych miejscowości wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie obchodzili w minioną niedzielę, 19 stycznia, 74. rocznicę pierwszej bitwy oddziałów Armii Krajowej z Armią Czerwoną, zwanej Bitwą o Surkonty.

21 sierpnia w okolicach leśniczówki Surkonty został zaatakowany przez 3 batalion 32 zmotoryzowanego pułku Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz oddział Rejonowego Oddziału NKWD w Raduniu oddział AK ppłk Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”. Znalazł się w tym rejonie, uniknąwszy rozbrojenia przez Sowietów po zakończeniu operacji „Ostra Brama”.

W boju poległo 18 partyzantów, w tym 6 oficerów (źródła sowieckie oceniały straty Polaków na 54 zabitych i 6 jeńców). Rannych, w liczbie 17, Sowieci dobili. Uratował się jeden ranny, który przeleżał wśród poległych. Sowietów zginęło 132. Są pochowani na cmentarzu w Raduniu.

W bitwie tej razem z podkomendnymi poległ legendarny dowódca AK, autor operacji „Ostra Brama”, ppłk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”. Czyn bohaterski poległych pod Surkontami polskich żołnierzy jest upamiętniony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic – „SURKONTY 21 VIII 1944”.

Zorganizowane przez ZPB uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza św. w intencji poległych akowców w kościele pw. św. Linusa, we wsi Pielasa, leżącej obok cmentarza żołnierzy AK, poległych w Bitwie o Surkonty.

Po nabożeństwie uczestniczący w nim Polacy udali się na cmentarz poległych pod Surkontami żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódcy, aby oddać hołd ich pamięci i odmówić nad grobami bohaterów modlitwę „Anioł Pański”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!