Felietony

Tajemnice mórz i oceanów w nowym muzeum Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym unikatowe gatunki nieobecne w Polsce i Europie, a także sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata, można zobaczyć w Muzeum Ichtiologicznym na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT.

Muzeum Ichtiologiczne znajduje się oni w budynku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. Kazimierza Królewicza 4. Można je zwiedzać od czwartku 13 lutego.

Trafiły do niego zbiory, gromadzone przez pracowników wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT podczas naukowych wypraw po świecie. Za aranżację i odnowienie zbiorów odpowiadają m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański – poinformowała uczelnia w materiale przesłanym w środę PAP.

„To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko” – mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański. – „Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać – szczególnie licealistom – co może im zaoferować nasz wydział”.

W akademickim muzeum można będzie zwiedzać różne wystawy, pierwsza z nich będzie poświęcona rekinom. “W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii” – tłumaczy prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. – „Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry”.

W innym miejscu goście zobaczą zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło, m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znajdują się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. „Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka” – zapowiada uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Na wystawie można też będzie obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!