Wiadomości

Kolejne zatrzymania ABW w sprawie wyłudzania podatku VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

ABW zatrzymała kolejne dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. W ciągu kilku lat działalności spółka prowadziła pozorowane transakcje sprzedaży towarów o łącznej wartości 60 mln zł.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Spółka przeprowadziła pozorowane transakcje sprzedaży towarów o łącznej wartości 60 mln zł.

Sprawa dotyczy działalności podmiotów gospodarczych handlujących wyrobami metalowymi w latach 2012-2015. Kilkadziesiąt powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych brało udział w obrocie karuzelowym wyrobami stalowymi i innymi wyrobami metalowymi (cynkiem, ołowiem i aluminium) poprzez przeprowadzanie pomiędzy sobą fikcyjnych transakcji. Celem przestępczego procederu było uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT.

Zatrzymane osoby nieformalnie zarządzały i kontrolowały jeden z podmiotów biorących udział w przestępczym procederze. Osoba, która formalnie kierowała spółką, została zatrzymana na wcześniejszym etapie postępowania i postawiono jej zarzuty. Firma została wykorzystana do popełniania przestępstw w zakresie wyłudzania podatku od towarów i usług. Tylko w okresie od stycznia do lipca 2015 roku spółka przeprowadziła pozorowane transakcje sprzedaży towarów o łącznej wartości 60 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty karne i karno-skarbowe. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec każdego z zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 66 podejrzanym.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi katowicka Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!