Felietony

Szlak konny „Z konikiem polskim”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szlak konny pod nazwą „Z konikiem polskim” został oficjalnie przekazany do użytkowania. Większość jego tras przebiega przez lasy Nadleśnictwa Tuszyma. We wtorek 29 grudnia w Białym Borze na terenie obiektu Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego „Ostoja” podpisano stosowne porozumienie. Łącznie szlak będzie miał długość 26 km.

– Powstanie tego szlaku to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony rozwijającej się turystyki konnej na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Tuszyma – mówi nadleśniczy Andrzej Kochmański. – To atrakcyjna trasa o charakterze terenowym, crossowym, łącznej długości 26 kilometrów, z czego 16 kilometrów przebiega przez tereny leśne będące w zarządzie Lasów Państwowych, w większości wiedzie przez lasy gospodarcze, miejscami przylega do użytków ekologicznych, śródleśnych łąk, poligonu Blizna, Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego, cieków wodnych i gruntów uprawianych rolniczo.

Pozostałe 10 km szlaku to odcinki wiodące przez tereny dwóch gmin.

W uroczystym otwarciu wzięli również udział przedstawiciele Stowarzyszenia „Kudłate Ranczo”, Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego „Ostoja”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu.

– Łącznie w „szwadronie otwarcia” brało udział dziewięć koni, ale w okolicy jest sporo ludzi, którzy mają „życie zaplątane w końską grzywę” – dodaje Artur Święch, specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji. – Elementem zawartego porozumienia jest też regulamin korzystania ze szlaku, każdy użytkownik przed wyruszeniem nań ma obowiązek zapoznać się z jego treścią i stosować się do jego zapisów.

Dokument ten wraz z mapką poglądową jest dostępny na stronach internetowych Nadleśnictwa Tuszyma, gmin Ostrów i Przecław oraz na tablicach informacyjnych szlaku. Trasa oznakowana została zielną kropką na białym tle.

/lasy.gov.pl, fot. Artur Święch/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!