Wiadomości

Pożar zabytkowego kościoła w Kasparusie, niepowetowana strata nie tylko dla lokalnej społeczności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

16 zastępów straży pożarnej gasiło pożar zabytkowy kościoła pw. św. Józefa w Kasparusie, w powiecie starogardzkim. Pożar objął swoim zasięgiem cały kościół. To niepowetowana strata nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i utrata części dziedzictwa kulturalnego w zakresie zabytków związanych z kultem religijnym.

Informacja o pożarze kościoła w Kasparusie do powiatowego stanowiska kierowania dotarła 31 grudnia 2020 roku o godzinie 00:10.

– Dyżurny operacyjny Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim otrzymał zgłoszenie o pożarze kościoła pw. św. Józefa w Kasparusie – mówi st. kpt. Karina Stankowska, Zastępca naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KP PSP Starogard Gdański. – To kościół neogotycki, drewniano-ceglany pochodzący z 1926 roku. Na miejsce skierowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu starogardzkiego, w tym średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, podnośnik hydrauliczny SHD-32 i drabinę mechaniczną SD-30.

Pożar objął swoim zasięgiem cały kościół. Teren działań został podzielony przez Kierującego Działaniem Ratowniczym na odcinki bojowe. Wodę do akcji gaśniczej jednostki pobierały z pobliskiego cieku wodnego. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział 16 zastępów straży pożarnej, w tym Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Starogardzie Gdańskim, OSP: Osiek, Bukowiny, Kasparus, Ocypel, Osieczna i Skórcz.

Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru, to ustali policja w toku prowadzonego dochodzenia.

/Dziennik Bałtycki, fot. KP PSP Starogard Gdański/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!