Wiadomości

Syryjskie siły rządowe skutecznie kontratakują koło miasta Sarakib i w Dżabal al-Zawija

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O ile ostatnie dwa dni lutego i pierwszy dzień marca stały pod znakiem zdecydowanych sukcesów wojsk tureckich i protureckich bojowników, to zarówno wczorajszy, jak i dzisiejszy dzień przyniosły zdecydowane postępy, wspieranym przez rosyjskie lotnictwo syryjskim siłom rządowym – i to tak na południu prowincji Idlib (w regionie Dżabal al-Zawija), jak i w centrum (koło miasta Sarakib).

Przypomnijmy, że 24 lutego protureccy bojownicy, przy wsparciu tureckiej artylerii, ruszyli do natarcia w kierunku na Sarakib, zdobywając miejscowość an-Najrab, a następnie wioski leżące wokół miasta Sarakib, ważnego węzła komunikacyjnego, gdzie autostrada M5, biegnąca z Damaszku do Aleppo, łączy się z autostradą M4 (z Latakii). W nocy 26/27 lutego syryjskie siły rządowe zostały wyparte z miasta, a w kolejnych dniach protureccy bojownicy rozszerzyli swój stan posiadania na kolejne miejscowości, leżące w jego pobliżu.

Ale 1 marca syryjskie siły rządowe podjęły kontratak na tym kierunku, a wczoraj wyparły one bojowników z Sarakibu, a także kilku okolicznych wsi. Kontynuując natarcie, dziś prowadzą one natarcie na an-Najrab i Afis.

Gdy chodzi o walki o Dżabal al-Zawija, to rozpoczęły się one 22 lutego i doprowadziły one do wyparcia bojowników przez syryjskie siły rządowe z całego tego terenu, a także z przylegającego do niego pasa równiny al-Ghab. 28 lutego bojownicy, korzystając ze wsparcia wojsk tureckich, podjęli kontruderzenie, które w okresie do 1 marca doprowadziła do odzyskania większości utraconego w poprzednich dniach terenu, tak w równinie al-Ghab, jak i w górzystym regionie Dżabal al-Zawija.

Ale już wczoraj ruszyło kolejne natarcie syryjskich sił rządowych, w wyniku którego protureccy bojownicy zmuszeni zostali wycofać się z kilku miejscowości. Dziś syryjskie siły rządowe dołożyły do tego kilka kolejnych wiosek.

Jak wyglądały walki w Wielkim Idlibie w lutym bieżącego roku, można przeczytać tutaj:

Bitwy o Sarakib i Zachodnie Aleppo, walki w Dżabal al-Zawija i na Równinie Al-Ghab – luty 2020 w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!