Felietony

Świętokrzyskie: Archeologiczne odkrycia z okresu neolitu podczas budowy obwodnicy Opatowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

7,5 tys. lat mogą mieć przedmioty znalezione przez archeologów przy budowie przyszłej obwodnicy Opatowa. Wśród nich są m.in. fragmenty obsydianu, czyli szkła wulkanicznego, które mogły być wykorzystywane jako elementy neolitycznego narzędzia.

O znaleziskach poinformował kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który zlecił badania archeologiczne przy budowie obwodnicy Opatowa. Do badań wytypowanych zostało kilkanaście stanowisk. W wyznaczonych miejscach odkryto artefakty z okresu neolitu, epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

Rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec-Buras poinformowała, że w ramach kończących się już prac, archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty naczyń oraz kawałek obsydianu, czyli szkła wulkanicznego, który po odpowiednim osadzeniu mógł być elementem neolitycznego narzędzia. Ze wstępnych analiz wynika, że znaleziska mogą pochodzić z okresu kultury ceramiki wstęgowej rytej, czyli sprzed nawet 7,5 tys. lat.

Innym rzadkim odkryciem jest mała gliniana główka znaleziona w ziemiance prawdopodobnie z okresu kultury pomorskiej i wczesnej epoki żelaza. „Być może to ozdobny fragment naczynia ceramicznego, które mogło być używane ok. 700 lat przed naszą erą. Inne znalezione misy i dzbany pochodzą prawdopodobnie z początków naszej ery, czyli z okresu wpływów rzymskich” – przekazała rzeczniczka.

Na wcześniejszym etapie prac archeologicznych odkryto także m.in. kościany grzebień najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu.

W drugiej połowie roku badacze zajmą się konserwacją znalezisk i opracowaniem dokumentacji archeologicznej. To trwający kilka miesięcy etap badań, po których można bliżej określić pochodzenie przedmiotów, ich wiek, właściwy dla nich kontekst historyczno-kulturowy. Potem zabytki trafią do muzeów m.in. w Sandomierzu.

Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74 trwa od marca br. Kontynuowane są m.in. prace przy posadowieniu obiektów mostowych i budowa dróg technologicznych w śladzie dróg dojazdowych. Obwodnica ma być przejezdna na początku 2025 roku. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97042%2Cswietokrzyskie-archeologiczne-odkrycia-z-okresu-neolitu-podczas-budowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!