Wiadomości

Putin podał datę, kiedy broń jądrowa trafi na Białoruś

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rozmieszczanie broni jądrowej na Białorusi rozpocznie się natychmiast po zakończeniu budowy magazynów – oznajmił Władimir Putin w piątek w rozmowie z Alaksandrem Łukaszenką. Jak powiedział, ma to nastąpić około 7–8 lipca – relacjonuje portal Telewizji Biełsat, powołując się na doniesienia portalu Meduza, agencji TASS i BiełTA.

– Wiecie, że odpowiednie obiekty zostaną ukończone w dniach 7–8 lipca. I natychmiast rozpoczniemy działania związane z rozmieszczeniem odpowiedniego uzbrojenia na waszym terytorium. Tak więc wszystko idzie zgodnie z planem, wszystko jest stabilne – powiedział podejrzewany o zbrodnie wojenne prezydent Rosji.

Według tych źródeł Łukaszenka z kolei zauważył, że spotkanie dwóch przywódców w Soczi zostało zaplanowane dawno temu. Obecnie odbywają się tu spotkania Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej i Rady Szefów Rządów Wspólnoty Niepodległych Państw – relacjonuje belsat.eu.

25 maja ministrowie obrony Rosji Siergiej Szojgu i Białorusi Wiktar Chrenin podpisali dokumenty dotyczące rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Tego samego dnia Łukaszenka powiedział, że transfer broni jądrowej na Białoruś już się rozpoczął – przypomina portal.

– Musieliśmy przygotować zarówno magazyny, jak i inne rzeczy. Zrobiliśmy to wszystko. Dlatego przenoszenie amunicji jądrowej już się rozpoczęło. To już się zaczęło – powiedział wówczas Łukaszenka.

Moskwa przekazała już Mińskowi system rakietowy Iskander-M, który może być nośnikiem broni jądrowej. Białoruscy żołnierze zostali także przeszkoleni w zakresie obsługi wyrzutni.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!