Wiadomości

Spada odsetek Polaków darzących Unię Europejską zaufaniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowsze wydanie Eurobarometru pokazuje, że tylko 50 proc. z nas „ufa” Unii Europejskiej, 38 proc. nie darzy jej takim uczuciem, a 12 proc. nie ma zdania. To już bardzo daleko za entuzjastyczną Portugalią (78 proc. zaufania do UE), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.) – pisze Jędrzej Belecki na portalu rp.pl.

Komisja Europejska od 1973 r. co pół roku publikuje kompleksową analizę stosunku mieszkańców państw członkowskich do integracji. Od kiedy Polska była nimi objęta, tradycyjnie należała do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do UE państw.

Ale to już przeszłość. Najnowsze wydanie Eurobarometru pokazuje, że tylko 50 proc. z nas „ufa” Unii, 38 proc. nie darzy jej takim uczuciem, a 12 proc. nie ma zdania. Tymczasem unijna średnia to 49 proc. ocen pozytywnych i 43 proc. negatywnych. Polacy w swym entuzjazmie dla UE są już bardzo daleko za entuzjastyczną Portugalią (78 proc. zaufania do UE), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.).

Autorzy badania zwracają uwagę, że tylko od zeszłego roku wskaźnik zaufania do Unii spadł w naszym kraju o 6 pkt proc., najwięcej z całej Wspólnoty. Oprócz Polski załamanie nastąpiło zresztą jedynie w Austrii (o 3 pkt proc., do 41 proc.) i Danii (o 1 pkt proc., do 62 proc.).

Więcej:
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/305069908-Lata-sporow-z-Bruksela-zrobily-swoje-Juz-tylko-polowa-Polakow-ufa-UE.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!