Wiadomości

Impas w negocjacjach dotyczących “paszportów covidowych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest spięcie na linii Parlament Europejski – Rada UE w sprawie Zielonych Certyfikatów, które mają ułatwić nam podróżowanie już w te wakacje – ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Dokument ma zawierać informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście na koronawirusa lub obecności przeciwciał po przebytej chorobie. Dzisiaj ma rozpocząć się test pilotażowy Zielonego Certyfikatu w pierwszej grupie krajów UE. Polska weźmie udział w teście pod koniec miesiąca.

Sam test pilotażowy to, jak tłumaczy jeden z dyplomatów, “drobny szczegół techniczny”: chodzi jedynie o weryfikację funkcjonowania systemu informatycznego i jego połączeń krajowych.

– Natomiast w dyskusji między Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską pojawił się problem polityczny – mówi dyplomata Katarzynie Szymańskiej-Borginon.

Eurodeputowani chcą za wszelką cenę, by testy na koronawirusa były darmowe. W przeciwnym wypadku – podkreślają – Zielony Certyfikat będzie dyskryminować tych, którzy się nie zaszczepią: szczepienia są bowiem za darmo, a za testy trzeba w niektórych krajach słono płacić.

Na darmowe testy nie chce się zgodzić Rada Unii Europejskiej – a więc rządy krajów członkowskich: Rada podkreśla, że decyzja w sprawie testów należy do kompetencji krajowych, a nie unijnych. Radę popiera Komisja Europejska, bowiem zgodnie z traktatami kwestie zdrowotne są w gestii państw członkowskich.

W negocjacjach międzyinstytucjonalnych doszło więc do impasu. Rozmowy mają być wznowione na początku przyszłego tygodnia.

– Wtedy okaże się, czy mamy do czynienia z blokadą negocjacji – stwierdza rozmówca dziennikarki RMF.

Zgoda tych trzech instytucji jest konieczna do podjęcia decyzji na szczeblu unijnym. W tej chwili – jak ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon – jedno z możliwych rozwiązań jest takie, że decyzja o Zielonym Certyfikacie będzie unijnym prawem, a sprawa darmowych testów – tylko zaleceniem.

Od początku czerwca system ma być w pełni operacyjny, czyli pod względem technicznym wszystko ma być gotowe.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!