Wiadomości

Sondaż dla RMF FM i “DGP”: 60 proc. badanych uważa, że ustalenia szczytu UE to sukces Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

60 proc. badanych uważa, że wynik ostatniego szczytu UE, podczas którego zatwierdzono budżet Wspólnoty na następne lata, to sukces Polski – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Przypomnijmy, że Polska i Węgry początkowo groziły zawetowaniem budżetu – sprzeciwiały się bowiem mechanizmowi „pieniądze za praworządność”. W końcu jednak zrezygnowały z blokowania budżetu UE.

9,9 proc. Polaków uważa, że negocjacje, w wyniku których osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 to „zdecydowanie sukces” Polski. 49,4 proc. uznaje to za „raczej sukces”.

14,1 proc. uważa, że ustalenia to „raczej porażka” Polski, a 9,9 proc. – „zdecydowanie porażka”. 16,6 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Najbardziej pozytywnie nastawieni są wyborcy partii rządzącej. 81 proc. głosujących na PiS uważa wynik szczytu za sukces Polski.

Nieco mniej entuzjastyczni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej, choć wciąż wielu jest zadowolonych – 60 proc. z nich uznaje porozumienie za sukces. Przeciwnego zdania jest 30 proc.

Wśród wyborców Lewicy 58 proc. uważa wynik negocjacji za sukces, jednak jest też wiele głosów krytycznych – 16 proc. wyborców uważa, że Polska poniosła „raczej porażkę”, a 23 proc, że „zdecydowanie porażkę”.

Najbardziej krytyczni są wyborcy eurosceptycznej Konfederacji. 64 proc. z nich uważa, że porozumienie na szczycie UE to porażka Polski.

37 proc. wyborców PSL uważa wynik negocjacji za sukces dla kraju, a 53 proc. nie było w stanie udzielić odpowiedzi.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!