Felietony

Ślązakowcy i banderowcy to środowiska pokrewne sobie ideowo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zadzwonił do mnie przedwczoraj red. Marek Trojan z portalu kresy.pl z prośbą, bym skomentował uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego dot. operacji „Wisła”. W tym miejscu przypomnę, że uchwałę, przygotowaną przez radnych Ruchu Autonomii Śląska, poparli radni Platformy Obywatelskiej, nie poparli jej natomiast radni PiS i PSL. Pozwolę sobie zacytować ten fragment artykułu opublikowanego na łamach portalu kresy.pl, który zawiera moje wypowiedzi:

Zdaniem Wojciecha Kempy, śląskiego historyka i redaktora naczelnego kwartalnika „Magna Polonia”, symptomatyczne w sprawie uchwały sejmiku śląskiego ws. rocznicy operacji „Wisła” jest to, że wcześniej nie zajął się on kwestią upamiętnienia ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– Choć przecież potomkowie i krewni ludzi, którzy zginęli w tych potwornych masakrach żyją także na Śląsku – mówi Kempa.

Historyk podkreśla, że wcześniej środowiska kresowe na Górnym Śląsku wielokrotnie starały się o to, by śląski sejmik podjął uchwałę w tej sprawie.

– Niestety, nie wchodziło to w zakres zainteresowania sejmiku woj. śląskiego, bo – jak tłumaczono – po prostu tego typu tematami się nie zajmuje. Cóż, jakoś dziwne nam to tutaj współgra z tą sytuacją, gdy sejmik nagle zajmuje się kwestią operacji „Wisła” – zaznacza Kempa.

Jego zdaniem, nie może to jednak dziwić:

– Miałem możność przyglądania się pracom sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i widziałem, jaka była zażyłość pomiędzy ślązakowcami, a panem Piotrem Tymą, reprezentującym Związek Ukraińców w Polsce. I który jest przy tym piewcą banderyzmu – z czego jest powszechnie w Polsce znany.

– Środowiska banderowskie i ślązakowskie łączą zażyłe stosunki i relacje. Mogłem się o tym osobiście przekonać, obserwując, jak ci ludzie wzajemnie się do siebie zwracają podczas prac sejmowej komisji. To są środowiska ideowo sobie pokrewne. I nie może dziwić, że ślązakowcy zajmują w tych kwestiach dokładnie taką samą pozycję, jaka zajmują banderowcy – podkreślił Kempa.

Zdaniem historyka, w tym kontekście można się dziwić postawie radnych PO.

– Najwyraźniej w pełni oddali oni kwestie polityki historycznej swoim koalicjantom z Ruchu Autonomii Śląska.

Cały artykuł:

http://kresy.pl/wydarzenia/slaski-historyk-dla-kresow-pl-slazakowcy-i-banderowcy-to-srodowiska-pokrewne-sobie-ideowo/

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!