Wiadomości

Rzecznik praw dziecka: Samorząd terytorialny nie ma uprawnień w sprawie programu nauczania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uprawnienia samorządu terytorialnego nie dotyczą kwestii programowych, one są uregulowane w przepisach Prawa oświatowego – ocenił w poniedziałek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami.

Od kwietnia działalność Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka będzie poszerzona.

„Będzie rozszerzona w bardzo istotny sposób o dostępność do informacji również dla rodziców, nauczycieli i wszystkich osób zaniepokojonych treściami i sprawami prawnymi, które mają odzwierciedlenie w kwestiach, jakie są nauczane w szkołach” – poinformował Mikołaj Pawlak.

Odnosząc się do deklaracji LGBT+, jaką prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podpisał w połowie lutego, Mikołaj Pawlak podkreślił, że rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami.

„Do tej pory, wbrew niektórym twierdzeniom, nie opowiedziałem się po żadnej ze stron tego sporu, konfliktu politycznego. Moją rolą jest zweryfikowanie wątpliwości, dlatego zwróciłem się do pana prezydenta Trzaskowskiego, aby podał podstawy prawne, które odnoszą się do podpisanej przez niego deklaracji” – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

RPD ocenił, że standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na które powołano się w deklaracji, „niosą ze sobą stwierdzenia, które są wątpliwe dla wielu rodziców”.

Zaznaczył, że standardy WHO są skierowane do decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem.

„Kwestią jest pytanie, czy decydentem w sprawach treści edukacyjnych jest samorząd terytorialny – i to niezależnie, czy prezydent miasta stołecznego Warszawy, czy wójt burmistrz gminy na prowincji. Uprawnienia mają takie same i one nie dotyczą kwestii programowych. Kwestie programowe są uregulowane w podstawie programowej, w przepisach Prawa oświatowego, na które jako organ pan prezydent Trzaskowski wpływu nie ma” – powiedział Mikołaj Pawlak.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!