Felietony

Ryś zawędrował do gdańskich lasów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Nadleśnictwo Wejherowo też ma rysia – donoszą tamtejsi leśnicy. W lasach gdańskiego nadleśnictwa zauważono tropy tego pięknego drapieżnika.

Na trop rysia natrafili leśniczy Patryk Wenta wraz z podleśniczym Marcinem Dudkiewiczem z leśnictwa Lisewo. Niecodzienny gość zawitał w godzinach porannych do lasów pomiędzy wsiami Lisewo i Karlikowo.
Jak wspomina leśniczy, od kilku dni słyszał, że w okolicy widywany był ryś. – Po wczorajszych opadach śniegu postanowiłem wraz z podleśniczym poszukać jego tropów w naszym lesie. Nagle z za pagórka zauważyliśmy ruszające się pędzelki, podchodząc bliżej okazało się, że nakryliśmy rysia we własnej osobie i to podczas porannej toalecie. Sam nie wierzyłem, w to co zobaczyliśmy – opisuje.

Leśnicy nie tylko zobaczyli, ale i uwiecznili to miłe i niecodzienne spotkania. Osobnik z Nadleśnictwo Wejherowo, jak przypuszczają leśnicy, jest jednym z rysi wypuszczonych z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i prawdopodobnie tym samym, który pojawił się wcześniej na terenie nadleśnictw Strzebielino i Choczewo.

Ryś euroazjatycki (Lynx) jest jednym z największych drapieżników Europy. Wielkością można go porównać do owczarka niemieckiego. Cechą charakterystyczną są pędzelki czarnych, sztywnych włosów na uszach. Te włoski skupiają fale dźwiękowe i umożliwiają szybką lokalizację dźwięku. Ryś ma też doskonały wzrok. Sarnę widzi z odległości 500 m, a mysz z 75 metrów!

Szczególnym organem dotykowym są wibrysy – szczecinowate włosy umiejscowione na pysku, policzkach i nad oczami, połączone z nerwami czuciowymi, które prawdopodobnie ułatwiają precyzyjne chwytanie ofiary i zlokalizowania miejsca na ciele w celu szybkiego uśmiercenia.

Rysie są bardzo szybkie i zwinne, ale szybko się męczą. Wędrują nawet do 50 km dziennie, świetnie pływają. Jednak najwięcej czasu spędzają na spaniu.

W Polsce żyje około 200 osobników. Ryś podlega ochronie od 1995 r. Od lat prowadzone są próby zwiększenia populacji rysia. Jednym z takich projektów jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”.

/lasy,gov.pl, fot. Patryk Wenta/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!