Wiadomości

Francuski nadawca publiczny ocenzurował reklamę, bo pojawiło się w nim słowo “chrześcijanie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal „Le Figaro”, stacja radiowa France Inter ocenzurowała reklamę stowarzyszenia L’Oeuvre d’Orient, która zawierała słowo „chrześcijanie”. Rzekomo informacja, iż pomoc kierowana jest do chrześcijan łamie neutralność światopoglądową państwa.

L’Oeuvre d’Orient, stowarzyszenie non-profit, mające siedzibę w Paryżu, które od 1856 roku wspiera chrześcijan na Wschodzie, finansując ich działania społeczne, szkoły, szpitale i przychodnie. Jak każdy reklamodawca L’Oeuvre d’Orient płaci za swoje reklamy stacji radiowej, która je emituje. Środki pochodzą ze zbiórek funduszy m.in. na Boże Narodzenie oraz podczas Wielkiego Postu. Ale France Inter reklamy wyemitować nie chciał.

Aby zaalarmować opinię publiczną, stowarzyszenie, które twierdzi, że wyczerpało wszelkie możliwości dialogu ze stacją świadczącą wszak usługi publiczne, 7 grudnia opublikowało komunikat prasowy zatytułowany „Chrześcijanie Wschodu zakazani w reklamach francuskiego radia”. Stowarzyszenie zapewnia, że ​​nie chce wywoływać „kontrowersji”, ale „żałuje braku dialogu i zrozumienia siebie „zwłaszcza że jego wezwania do mediacji pozostały bez odpowiedzi”.

Oświadczenie wydało z kolei France Inter, w którym tłumaczy, że wielu słuchaczy nie życzy sobie słuchać tego typu reklam, które zakłócają przestrzeganie neutralności religijnej. Serwis prasowy Radio France, właściciel rozgłośni France Inter, dodał, że stacja jest „wrażliwa na zaangażowanie i pragnąca wesprzeć L’Oeuvre d’Orient”. Wobec tego zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach – o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu.

– Taki sposób interpretacji jest niedopuszczalny. Przekształca chwalebny sekularyzm w otwarty ateizm. L’Oeuvre d’Orient nie może zaakceptować tej karykatury sekularyzmu skierowanej do dyskryminowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie – stwierdził bp. Pascal Gollnisch, zwracając się do Radia France o zmianę stanowiska.

Prałat wystosował też apel do parlamentarzystów o mediacje w tej sprawie.

/lefigaro.fr, interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!