Europa Wiadomości

Ruszył strajk węgierskich przewoźników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja okręgu Szabolcs-Szatmár-Bereg na Węgrzech wyraziła zgodę na zapowiadany przez węgierskich przewoźników strajk. Jego celem jest zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej i rządu węgierskiego na poważnie zakłócające rynek skutki umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, liberalizującą transport towarowy, co postawiło wiele węgierskich przedsiębiorstw w krytycznej sytuacji.

Ruszył strajk węgierskich przewoźników. Żądają natychmiastowej rewizji umowy UE-Ukraina i przywrócenia kwot licencyjnych w przewozach ukraińsko-węgierskich, a także skutecznej i intensywnej kontroli celnej, nieuczciwych ukraińskich przewoźników.

Dziś  poniedziałek przewoźnicy rozpoczęli demonstrację w pobliżu skrzyżowania autostrady nr 4 w Győröcske, w podobny sposób, jak robili to w ostatnich tygodniach polscy i słowaccy truckerzy.

Stowarzyszenie Węgierskich Przewoźników Drogowych wydało z tej okazji specjalny komunikat, w którym czytamy m.in.:

Stowarzyszenie Węgierskich Przewoźników Drogowych rozumie desperację dotkniętych przedsiębiorstw i zobowiązuje się do solidarności z kolegami znajdującymi się w tarapatach oraz dotkniętymi przedsiębiorstwami członkowskimi. 

Zgadzamy się z przedstawionymi prośbami. Stowarzyszenie, aby rozwiązać problem, wykorzystuje wszelkie dostępne mu środki: od chwili narodzin porozumienia – ze względu na poważne skutki zakłócające rynek – konsekwentnie protestowaliśmy przeciwko jego wprowadzeniu, rozpoczęliśmy negocjacje ze stowarzyszeniami partnerskimi krajów GRupy Wyszehradzkiej, działaliśmy wspólnie i wysłaliśmy rezolucję do Parlamentu Europejskiego.

Do Przewodniczącego Komisji i Komisarzy Komisji Europejskiej ds. Transportu zwróciliśmy się o zdecydowane działania ze strony rządu węgierskiego w tej sprawie. Opowiadamy się za skutecznymi i intensywnymi kontrolami urzędowymi ukraińskich przewoźników i ich pojazdów, a także krajowych punktów załadunku i rozładunku, w celu odfiltrowania niedozwolonych działań.

18 grudnia Unia Europejska i Ukraina ponownie zasiądą przy stole negocjacyjnym. Ufamy, że zamiast obecnego sztywnego odrzucenia uda się dokonać zmiany w negocjacjach i że przeregulowanie umowy między UE a Ukrainą przyniesie kierunek korzystniejszy dla węgierskich przewoźników.

Jednocześnie Stowarzyszenie podziękowało Ministerstwu Budownictwa i Transportu oraz wiceministrowi Nándorowi Csepreghy’emu za ich zdecydowane wystąpienie w poniedziałkowej Radzie UE ds. Transportu. Zwróciło się też do Ministerstwa o kontynuowanie walki o realizację interesów narodowych pomimo oporu ze strony proukraińskiej Komisji Europejskiej. Według niego, należy także szukać środków, które mogłyby na poziomie państw członkowskich stworzyć szansę na ograniczenie ekspansji nieuczciwych, ukraińskich przewoźników.

Całość listu Stowarzyszenia do wiceministra Nándora Csepreghy’ego można przeczytać tutaj.

Polecamy również: Ukraińcy chcą uczyć Polaków historii rzezi wołyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!