Wiadomości

Rozkaz wycofania wojsk z Syrii został podpisany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rozkaz wycofania wojsk amerykańskich z Syrii został podpisany – poinformował rzecznik Pentagonu, nie podając jednak żadnych szczegółów. Wcześniej stacja CNN podała, powołując się na źródła w Pentagonie, że rozkaz podpisał ustępujący ze stanowiska szefa Departamentu Obrony USA James Mattis.

W środę prezydent Donald Trump nieoczekiwanie ogłosił na Twitterze, bez konsultacji z Kongresem, krajami sojuszniczymi czy własnymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, natychmiastowe wycofanie sił amerykańskich w liczbie około 2 tys. i amerykańskiego personelu z północno-wschodniej Syrii, gdzie uczestniczyły w walce z Państwem Islamskim. Trump argumentował, że ta organizacja w Syrii została już pokonana.

Amerykańskie wojska ściśle współpracowały z oddziałami kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które były nadto przez Amerykanów zaopatrywane w broń i inny sprzęt, co budziło sprzeciw Turcji. Prezydent Erdogan, który sprzeciwia się utworzenia niepodległego Kurdystanu, poinformował niedawno, że jego wojska zakończyły proces przygotowań do podjęcia operacji przeciwko Kurdom w rejonie na wschód od Eufratu i zażądał od Amerykanów wycofania ich wojsk, zaś niedługo potem stwierdził, iż otrzymał od nich zielone światło do przeprowadzenia operacji przeciwko Kurdom:

Amerykańskie wojska zaczynają wycofywać się z Syrii, wystawiając Kurdów na uderzenie Turcji

Zaniepokojenie decyzją prezydenta wyrazili sojusznicy USA w walce z islamistami – Francja, Wielka Brytania i Niemcy, a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel Białego Domu w międzynarodowej koalicji do walki z Państwem Islamskim Brett McGurk podali się do dymisji.

Pentagon zapewnia, że pięciotysięczny kontyngent wojsk w Iraku pozostanie na miejscu i zachowa gotowość do ewentualnych interwencji w sąsiedniej Syrii.

W niedzielę Trump poinformował na Twitterze, że dotychczasowy wiceszef Pentagonu Patrick Shanahan będzie od stycznia pełniącym obowiązki ministra obrony USA.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!