Historia Wiadomości

Pogrzeb polskich żołnierzy poległych na Łotwie w walkach z bolszewikami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Ławkiesach na Łotwie uroczyście pochowano polskich żołnierzy poległych na terenie tego kraju w 1919 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej na Łotwie oraz polski wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Polscy żołnierze wraz z wojskiem łotewskim w latach 1919-1920 brali udział w wyzwalaniu Łatgalii, regionu Łotwy zajętego przez bolszewików. W jednej z miejscowości, Katymiołce, zostało pochowanych wtedy dziewięciu poległych polskich żołnierzy. Ich ekshumacji i identyfikacji dokonano dopiero w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Podczas ponownego pochówku ksiądz major Grzegorz Przewrocki powiedział, że ta uroczystość to dar ojczyzny żegnającej bohaterów, którzy złożyli ofiarę swojego życia. –  Oddajemy ich szczątki narodowi łotewskiemu i polskiemu, aby można było na ich trumnach złożyć pożegnalny pocałunek  – powiedział w kazaniu. 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że niepodległa Polska i niepodległa Łotwa są sobie bliskie i potrzebne.

–  Niech przypomina o tym polska kwatera wojenna na miejscowym cmentarzu, mogiła tych, którzy oddali swoje życie dla naszej wspólnej, polskiej i łotewskiej niepodległości  – powiedział.

Po uroczystości złożono wieńce pod Krzyżem na Słobódce w pobliskim Dyneburgu. Upamiętnia on polskich żołnierzy, walczących o wyzwolenie Łatgalii z rąk bolszewików oraz niepodległość Łotwy.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!