Europa Świat Wiadomości

Rosja grozi zablokowaniem serwisu YouTube

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl rosyjski organ regulacyjny Roskomnadzor zagroził koncernowi Google zablokowaniem należącego do niego serwisu YouTube, jeśli ten nie odblokuje niemieckojęzycznych kanałów Russia Today.

Jak podał w środę Interfax, Roskomnadzor (Federalna Służba Nadzoru nad Telekomunikacją, Technologią Informacyjną i Masową Komunikacją) skierował do Google pismo z żądaniem niezwłocznego zdjęcia wszelkich ograniczeń z jutubowych kanałów „RT DE” oraz „Der Fehlende Part”, należących do państwowego rosyjskiego nadawcy Russia Today.

Roskomnadzor zarzucił administracji Google stosowanie cenzury i naruszanie zasady swobodnego rozpowszechniania informacji i nieskrępowanego dostępu do nich.

W liście napisano, że zgodnie z rosyjskim prawem za takie działania serwis internetowy może trafić na czarną listę za „łamanie podstawowych praw i wolności człowieka” i otrzymać ostrzeżenie od Roskomnadzoru.

„W przypadku, gdy właściciel zasobu nie zastosuje się do ostrzeżenia Roskomnadzoru, prawo przewiduje środki całkowitego lub częściowego ograniczenia dostępu” – napisano w liście. Wspomniano w nim też o możliwości nałożenia kar pieniężnych.

We wtorek redaktor naczelna Russia Today Margarita Simonian poinformowała, że ​​YouTube usunął dwa niemieckojęzyczne kanały RT bez możliwości ich odzyskania.

Serwis prasowy Google wyjaśnił później, że YouTube usunął niemieckojęzyczne kanały Russia Today z powodu naruszenia przez nie warunków korzystania z usługi a konkretnie za rozprzestrzenianie fałszywych informacji na temat COVID-19.

„Podczas zawieszenia praw właściciele kanału próbowali ominąć ograniczenia, korzystając z innego kanału; w rezultacie oba kanały zostały zamknięte z powodu naruszenia warunków korzystania z YouTube” – napisano w komunikacie.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!