Felietony

Rekordowo dużo nietoperzy zimuje w Puszczy Rominckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rekordową liczbę 879 hibernujących nietoperzy naliczono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie). Na zimowiska dla nich wyremontowano stare piwniczki i bunkry.

Podczas inwentaryzacji, przeprowadzonej w lutym w miejscach zimowania nietoperzy, naliczono łącznie 879 osobników. “Z roku na rok liczba zimujących nietoperzy w przeglądanych obiektach sukcesywnie rośnie. W tym roku znów padł rekord” – poinformował Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Zimujące tam nietoperze należą do kilku gatunków: mopek zachodni, mroczek pozłocisty, nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny i nocek Brandta.

Park Krajobrazowy od ponad 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy kilkadziesiąt obiektów. Jeszcze w 2005 r. stwierdzono tam jedynie 45 osobników, a w 2022 r. zimowały już 803 osobniki.

W ubiegłym roku przeprowadzono kompleksowy remont 36 obiektów służących za miejsca hibernacji nietoperzy. To głównie stare piwniczki i ziemianki pozostałe po nieistniejących już gospodarstwach, a także pięć schronów dawnej kwatery dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie koło Gołdapi.

Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W miejscach hibernacji tych ssaków panuje stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Dzięki temu, przesypiające okres zimowy nietoperze, mają zapewniony komfort termiczny.

autor: Marcin Boguszewski
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!