Wiadomości

Rekordowa kara KNF dla Raiffeisen Bank Polska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oprócz 5 mln zł sankcji za niewywiązywanie się z roli depozytariusza funduszy W Investments, Komisja Nadzoru Finansowego wlepiła Raiffeisenowi rekordowe 50 mln zł kary na mocy prawa bankowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„W sprawie czterech funduszy zamkniętych poszkodowanych jest już ok. 2 tys. osób na blisko 500 mln zł. Obiecywano im zyski z inwestycji w ziemie czy lasy, a dzisiaj liczą straty. Sprawą od dłuższego czasu zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ub. roku odebrała licencję Fin-Crea TFI, które zarządzanie trefnymi funduszami powierzyło firmom W Investments, a później MFM. TFI dostało też karę w wysokości 5 mln zł. Taka sama sankcja spadła w połowie września na Raiffeisen Bank Polska, który jest depozytariuszem funduszy” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z ustaleń gazety wynika, że oprócz tego bank został ukarany na mocy prawa bankowego karą w wysokości 50 mln zł. „Sankcja jest rekordowa. Do tej pory na mocy prawa bankowego najwyższa kara to 0,5 mln zł, a z wszystkich nakładanych przez nadzór – 9,9 mln zł” – czytamy.

„Dlaczego informacja o niej nie jest publiczna? Bo zgodnie z przepisami decyzja z pierwszej instancji nadzoru nie jest komunikowana. KNF i Raiffeisen nie komentują sprawy, chociaż bank zapewnia, że nie składa broni” – pisze DGP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!