Felietony

Rakietowa “HIENA”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

22-23 września 2020 roku na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka pododdziały 1 i 2 dywizjonu przeciwlotniczego 8 Koszalińskiego Pułku przeciwlotniczego (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana) w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. HIENA 20 zrealizowały rakietowe strzelania bojowe.

Głównym celem przeprowadzenia ćwiczenia było zgranie działania dowództw i sztabów z działaniami wojska w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych oraz wyrabianie właściwych nawyków i umiejętności niezbędnych w walce.

Z nadmorskiej plaży Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce baterie przeciwlotnicze KUB oraz obsługi wozów bojowych PRWB OSA wykonały na dobrym poziomie otrzymane zadanie bojowe. Strzelania niewątpliwie były sprawdzianem umiejętności nabytych i doskonalonych przez kilka ostatnich miesięcy a nawet lat. Bardzo dobrze wykonane zadanie bojowe dla przeciwlotnika jest zwieńczeniem i nagrodą intensywnego szkolenia w garnizonie, na placach ćwiczeń oraz poligonach. Rakietowe strzelania bojowe wymagają nie tylko współpracy wśród żołnierzy obsług, baterii strzelających pododdziałów ale również nienagannej współpracy z lotnictwem i logistyką.

Strzelano do imitatorów celu SRCP-WR wystrzeliwanych w powietrzu przez samoloty myśliwsko-bombowe Su-22. Przeciwlotnicy z 2 dywizjonu przeciwlotniczego wykonywali doświadczalne strzelania bojowe wozami bojowymi PRWB OSA, są to strzelania wykonywane w marszu z krótkich przystanków. Dowódca pułku złożył gratulacje wszystkim żołnierzom wykonujących strzelania oraz zabezpieczającym szkolenie. Zadowolenia z osiągniętych wyników nie kryli dowódcy dywizjonów dla, których wykonane strzelania były potwierdzeniem doskonałego wyszkolenia dowodzonych żołnierzy.

Tekst i zdjęcia: Sekcja Wychowawcza 8pplot

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!