Felietony

Poseł PiS zapowiada interwencję w sprawie skazanego w Niemczech dziennikarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za wpis na Facebooku opatrzony zdjęciem wielkiego muftiego Jerozolimy Muhammada Amina Al-Husajniego ściskającego rękę nazistowskiego polityka, który miał na ramieniu opaskę ze swastyką, Michael Stürzenberger stanął przed sądem. W opinii prokuratury było to „podżeganie przeciwko islamowi”.

Sąd skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, uznając, że osoby oglądające tę fotografię mogą ją zinterpretować w sposób szkodzący islamowi, a dziennikarz powinien zostać ukarany za przedstawienie takiego zdjęcia na Facebooku.

Skazany dziennikarz w rozmowie z Super Expressem powiedział, że skazanie go na 6 miesięcy w zawieszeniu to nie fake news, tylko smutny fakt, tak samo jak fotografia muftiego, którą opublikował.

„Przygotujemy w tej sprawie wniosek do Rady Europy. Martwię się o wolność słowa w Niemczech” – napisał Mularczyk na Twitterze.

Sprawę tę opisaliśmy szerzej tutaj:

Niemiecki dziennikarz skazany za opisanie współpracy muzułmanów z nazistami

„To autentyczna fotografia z czasów II wojny światowej. Wiele podobnych pojawia się na całym świecie, także w Niemczech, przy artykułach historycznych. Podałem informację o tekście w dzienniku „Süddeutsche Zeitung”, który opisywał współpracę nazistów z muzułmanami. Było tam zdjęcie Amina al-Husajniego, wielkiego mufti Jerozolimy, który wita się z nazistami w Berlinie w czasie II wojny światowej.” – tłumaczył niemiecki dziennikarz.

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!