Wiadomości

Prezydent Duda: “Czas wrócić do normalnych relacji polsko-izraelskich”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czas wrócić do normalnych relacji polsko-izraelskich – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda i poinformował o złożeniu listów uwierzytelniających przez ambasadora Izraela w Polsce Jaakowa Liwne. Przekazał też, że prezydent Izaak Herzog poprosił o przywrócenie ambasadora RP w Izraelu. „Liczę, że wkrótce do tego dojdzie” – napisał.

W sierpniu 2021 r. po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego szef izraelskiego MSZ Jair Lapid oświadczył, że Polska „zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę”.

Lapid polecił wtedy charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie, aby „natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony” i zasugerował, aby Marek Magierowski, ówczesny ambasador Polski w Izraelu, przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Od tego czasu Magierowski przebywał w Warszawie.

Jak tłumaczyli przedstawiciele władz Polski, u podstaw nowelizacji Kpk leży „potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”. – Kończy się epoka chaosu prawnego, epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju – ocenił prezydent RP po podpisaniu ustawy o nowelizacji Kpa. Nawiązując do ataków na polską ustawę Andrzej Duda zapewnił, że „Polska nie pozwoli na instrumentalizowanie holokaustu do bieżących celów politycznych”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!