Wiadomości

Premier: od soboty obowiązek noszenia maseczek w całym kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od soboty cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w strefach żółtych i czerwonych zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. Dotyczą głównie noszenia maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych – czyli sklepach czy urzędach – ale także w przestrzeni otwartej.

Premier zapowiedział, że w ciągu kilku dni o kilka tysięcy zwiększy się liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Poinformował, że mamy jeszcze 500 wolnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19 i kolejne 500 w magazynach.

W czwartek, dzień po poprzednim rekordzie, liczba nowych zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. Badania laboratoryjne potwierdziły 4280 przypadków Covid-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W codziennym raporcie wskazano, że zmarło 76 osób chorych na koronawirusa.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało „bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby”.

– Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy – zapowiedział premier.

– Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz – dodał Morawiecki.

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj – zapowiedział premier.

– Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach – podkreślił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!