Wiadomości

Premier Morawiecki: Zdecydowałem o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten sprawdził zgodność konwencji z polską Konstytucją.

– Nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy, z całą mocą realizuje różne zadania i działania mające służyć zapobieganiu przemocy, a kiedy ona wystąpi, mają wspierać ofiary przemocy. Nasz rząd wdrożył ustawę antyprzepięciową i znacząco rozszerzył sieć placówek pomocy ofiarom przemocy – stwierdził premier.

– Ona się rozrasta, a to dowód na to, że poważnie podchodzimy do tematu. Wdrożyliśmy przepisy dotyczące tego, że nadzór policyjny i ewentualna eksmisja dotyczy sprawcy, napastnika, agresora. W stanie prawnym obowiązującym w czasie rządów naszych poprzedników, bywało różnie. Ofiary to wiedzą, że często one same musiały opuszczać domu. W tym przypadku jest odwrotnie. Ofiara jest maksymalnie chroniona od samego początku – mówił szef rządu.

– Jeżeli dostrzegamy kolejne obszary, które można usprawniać, to z całą determinacją do tego podchodzimy. Warto też wspomnieć o tym, jak dużo zrobiliśmy dla zminimalizowania skutków przemocy ekonomicznej. Poprawa losu kobiet, dzieci – ostatnio dostałem wiele listów w terenów byłych PGR-ów. Tam znalazło się szereg przykładów dotyczących ochrony kobiet i dzieci – dodał.

– W dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty dot. konwencji stambulskiej, że godzi ona w nasze przepisy i ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy. To bardzo poważne wątpliwości, które trzeba właściwie zaadresować. Jako rządzący podzielamy częściowo te obawy i mamy prawo sądzić, że dokument może być niezgodny z konstytucją w zakresie m.in. bezstronności państwa ws. światopoglądowych i prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem. Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z Konstytucją – poinformował premier Morawiecki.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!