Wiadomości

Turcja grozi Zjednoczonym Emiratom Arabskim i ostrzega Egipt

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecki minister obrony Hulusi Akar oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie o „wredne postępowanie” w Libii i Syrii i obiecał, że Ankara pociągnie je do odpowiedzialności „we właściwym miejscu i czasie” – wynika z fragmentów wywiadu opublikowanych w czwartek na portalu telewizji Al Jazeera.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie wspierają wrogie Turcji organizacje terrorystyczne z zamiarem wyrządzenia nam krzywdy” – powiedział Akar. – „Zjednoczone Emiraty Arabskie powinny wziąć pod uwagę swój niewielki rozmiar i zakres swoich wpływów oraz nie powinny szerzyć buntu i korupcji”.

Akar dodał, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są „użytecznym” krajem dla innych”. „[Oni] służą innym politycznie lub militarnie i są wykorzystywani na odległość” – powiedział.

Ankara i Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują wrogie stosunki od nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku, kiedy to tureccy urzędnicy zaczęli publicznie sugerować, że następca tronu Abu Zabi, Mohammed bin Zajid, miał coś wspólnego ze spiskiem.

W maju ubiegłego roku w ostrym oświadczeniu tureckie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Emiraty o wspieranie osławionej somalijskiej grupy terrorystycznej Asz-Szabab, a także separatystycznych ambicji Południowej Rady Tymczasowej w Jemenie.

Oba kraje toczą zaciekłą wojnę regionalną, która ostatnio nasiliła się w Libii, gdzie wspierają przeciwne strony.

Turcja podejrzewa, że ​to ​samolot należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na początku tego miesiąca został użyty do ataku na tureckie systemy obrony przeciwlotniczej w bazie lotniczej al-Watiya w zachodniej Libii, która to 18 maja została przejęta przez wspierany przez Turcję i uznany przez ONZ libijski Rząd Porozumienia Narodowego.

W tym samym wywiadzie Akar wezwał także zwolenników Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Chalify Haftara do zaprzestania wspierania wschodniego dowódcy. Haftar prowadził 14-miesięczną kampanię, mającą na celu przejęcie Trypolisu od GNA, co zostało udaremnione przy wsparciu Turcji.

Wiosenna ofensywa sił protureckich w Libii

Siły LNA wycofały się do strategicznego, portowego miasta Syrta i bazy lotniczej al-Dżuffra, na które siły GNA gotują się do ataku.

„Jeśli Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Egipt, Rosja i Francja nie wstrzymają wsparcia, Haftar nie zreflektuje się” – powiedział Akar. – „Te kraje powinny uniemożliwić Haftarowi osiągnięcie jego celów i rozwiązać problem Syrty i Al-Dżufry.”

Prezydent sąsiadującego z Libią Egiptu, który militarnie wspiera Haftara, oświadczył w zeszłym miesiącu, że Syrta i Al-Dżufra wyznaczają czerwoną linią, której nie należy przekraczać, i zagroził podjęciem działań. Akar powiedział, że Egipt powinien ponownie rozważyć swoje oświadczenia w sprawie Libii.

„Zalecam Egiptowi unikanie oświadczeń, które nie służą pokojowi w Libii, ale raczej podsycają wojnę” – powiedział.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!