Wiadomości

Poznański zakład niemal gotowy do produkcji czołgów K2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Czekamy tylko na podpisanie umowy” – mówi prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. Elżbieta Wawrzynkiewicz była gościem popołudniowej rozmowy Radia Poznań. WZMot może wyprodukować nawet 820 koreańskich czołgów w polskiej modyfikacji K2PL.

W zeszłym tygodniu Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z koreańskim Hyundai Rotem Company o współpracy przy montażu i obsłudze czołgów. Teraz potrzebna jest umowa o transferze technologii.

„Przygotowujemy ten proces” – zapewnia prezes Elżbieta Wawrzynkiewicz. “Przez ostatnie lata zakład jest zakładem na wysokim światowym poziomie, to dotyczy infrastruktury nie tylko jeżeli chodzi o budynki, czy budowle, ale także nowoczesne systemy informatyczne, w zakresie projektowania i zarządzania systemowego. Więc w wielu obszarach zakład jest gotowy, dzisiaj czekamy tylko na podpisanie umowy o transfer technologii” – mówi Elżbieta Wawrzynkiewicz.

Negocjacje ze stroną koreańską mogą rozpocząć się już w marcu. Później potrzebne będą trzymiesięczne szkolenia dla kadry zakładów. Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne chcą uzyskać zgodę także na obsługę i serwisowanie platformy K2PL. Oznaczałoby to między innymi budowę trenażerów do ćwiczeń dla żołnierzy. W planach jest też wykorzystanie przy polskiej wersji wielu elementów z zakładów należących do PGZ.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!