Wiadomości

Partia Lecha Wałęsy przestała istnieć. Sąd wykreślił ją z rejestru

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ugrupowanie byłego prezydenta miało stać się alternatywą dla PiS. Właśnie oficjalnie przestało istnieć – czytamy na portalu rp.pl.

– Byłem założycielem tej partii, to jest moje dziecko i będę wspierał tę inicjatywę – powiedział w listopadzie 2015 roku Lech Wałęsa. W dzień po ogłoszeniu przed Beatę Szydło z PiS składu nowego rządu były prezydent w biurze w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku ogłosił reaktywację swojej partii Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej.

Wałęsa był jej przewodniczącym, jednak funkcję tę pełnił w praktyce honorowo. Na cele bieżącego zarządzania powołał dwóch wiceprzewodniczących: Piotra Dwornickiego i Adama Zalewskiego, zaś rzecznikiem ugrupowania został Adam Domiński, prywatnie zięć Wałęsy. Ten ostatni zapowiadał, że partia wystartuje w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Miała przyciągnąć konserwatystów głosujących na PiS, jednak jej historia właśnie się skończyła. Jak się dowiedzieliśmy, 6 lutego została wykreślona z ewidencji przez sąd. Z wnioskiem o wykreślenie wystąpiła Państwowa Komisja Wyborcza, bo partia nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok.

Wiceszef partii Piotr Dwornicki mówi, że spóźnienie wyniosło raptem jeden dzień. – Sprawozdanie zostało przyjęte przez PKW, niestety termin jest sztywny, a jego przekroczenie powoduje, że PKW musi wystąpić o wyrejestrowanie partii, niezależnie od jakości sprawozdania – wyjaśnia.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!