Wiadomości

W miejscowości Regny koło Łodzi rozpoczęto formowanie od podstaw 4. Brygady Logistycznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W odpowiedzi na pytania redakcji Polski Zbrojnej, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że na podstawie niejawnej decyzji ministra obrony narodowej z listopada 2022 roku rozpoczęto formowanie od podstaw 4. Brygady Logistycznej w miejscowości Regny koło Łodzi. Obecnie w tej miejscowości znajduje się Skład 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Regny (JW 1530). Konieczność sformowania dodatkowej brygady logistycznej wynika z faktu, że nowo powstające w Siłach Zbrojnych związki taktyczne wymagają zwiększenia efektywności wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. Na dowódcę nowej brygady z dniem 1 marca br. wyznaczony został płk Sławomir Walenczykowski.

Do tej pory pod Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych podlegały dwie brygady logistyczne: 1.Pomorska Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy i 10. Opolska Brygada Logistyczna im. płk Piotra Wysockiego z Opola. Zadaniem brygad logistycznych jest zabezpieczenie logistyczne Sił Zbrojnych RP na poziomie operacyjnym. Brygady logistyczne dysponują potencjałem mobilnym, na którym spoczywa, przy wsparciu potencjałem stacjonarnym, zasadniczy ciężar zabezpieczenia wojsk w operacji obronnej. Potencjał stacjonarny logistyki na poziomie operacyjnym zapewniają cztery regionalne bazy logistyczne z siedzibami w: Wałczu, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz podporządkowane im wojskowe oddziały gospodarcze i składy. O planie sformowania trzeciej brygady logistycznej mówiono już w 2021 roku.

Na poziomie taktycznym zadania zabezpieczenia logistycznego poszczególnych dywizji mają wspierać pułki logistyczne. Utworzono już dwa takie pułki dla 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 18. Dywizji Zmechanizowanej, odpowiednio: 16. Pułk Logistyczny w Elblągu na bazie 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego oraz 18. Pułk Logistyczny w Łomży, sformowany na bazie warsztatów technicznych. Jak wynika z informacji przedstawionych podczas sejmowej Komisji Obrony Narodowej z maja 2021 roku, kolejnymi krokami miało być utworzenie 11. Pułku Logistycznego na bazie 11. Batalionu Remontowego w Żaganiu oraz 12. Pułku Logistycznego na bazie 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!