Europa Wiadomości

Portugalia jest kolejnym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wnp.pl prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa. Przypomniał, że to kolejny krok w walce z chorobą po obowiązującym od piątku stanie zagrożenia epidemicznego.

Jak powiedział w transmitowanym przez telewizję przemówieniu Rebelo de Sousa, stan wyjątkowy zacznie obowiązywać na terenie całego kraju od 2 kwietnia. Prezydent wyjaśnił, że w związku z nową sytuacją prawną rząd Antonia Costy zyska większe prerogatywy.

“Ogłoszenie stanu wyjątkowego nie zawiesi jednak naszej demokracji” – podkreślił prezydent, wskazując na konieczność wprowadzenia większych restrykcji, niż obowiązujący od piątku w Portugalii stan zagrożenia epidemicznego. W związku z nim zamknięto m.in. szkoły i wyższe uczelnie.

Rebelo de Sousa wskazał na konieczność radykalnych działań służących zahamowaniu rozwoju choroby w Portugalii, a także decyzji chroniących krajową gospodarkę. Dodał, że łatwością w tej “wojnie jest fakt, że istnieje tylko jeden wróg – koronawirus”.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została przyjęta przez rząd Portugalii w formie dekretu w środę po południu i po kilku godzinach zatwierdzona przez jednoosobowy parlament.

Na podstawie nowych prerogatyw rząd będzie mógł podejmować decyzje dotyczące sytuacji w kraju samodzielnie, ograniczając prawa obywateli zagwarantowane im w konstytucji.

Choć szczegóły restrykcji związanych ze stanem wyjątkowym rząd poda dopiero w czwartek, ale wiadomo już, że wprowadzone zostaną ograniczenia związane ze swobodnym przemieszczaniem się mieszkańców Portugalii.

Do środowego wieczoru na terenie Portugalii zanotowano blisko 650 zakażeń nowym koronawirusem. W poniedziałek służby sanitarne tego kraju potwierdziły pierwszy zgon na Covid-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Co wy na to?

Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!