Felietony

Portal i czasopismo Magna Polonia objęły patronatem medialnym promocję publikacji “Białe Legiony”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do nas z prośbą o objęcie przez portal i czasopismo Magna Polonia patronatu medialnego nad promocją publikacji Wojciecha Muszyńskiego Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego. Oczywiście, nasza odpowiedź była pozytywna.

Promocja zaplanowana jest 27 września (czwartek) o g.17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN, Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). W spotkaniu udział wezmą: dr Wojciech Muszyński — autor, dr Rafał Sierchuła – IPN O/ Poznań. Spotkanie poprowadzi dr Kazimierz Krajewski z IPN O/ Warszawa.

Formacje polskie w Rosji, o których opowiada ten album, inaczej niż legiony galicyjskie, nie miały łatwego startu, ale także później, przez kolejne lata, musiały zmagać się z trudnościami i nieufnością ze strony rosyjskich sfer politycznych i czynników wojskowych. Początkowo zabraniano im używania polskich symboli narodowych, a wielu wyższych dowódców rosyjskich nie uznawało nawet ich polskiego charakteru, nazywając je nie „polskimi”, lecz „poleskimi”, chociaż żołnierze polscy walczyli dzielnie, wierząc, że z dwojga złego to Niemcy pozostają – mimo wszystko – większym i groźniejszym wrogiem sprawy polskiej.

Białe Legiony, jak je potocznie nazwano jeszcze w 1914 r., miały jednak wiele szczęścia do kadry dowódczej: oddelegowani przez rosyjskie sztaby oficerowie, zawodowi żołnierze carskiej armii, okazali się w zdecydowanej większości nie tylko szczerymi Polakami i patriotami, ale także dobrymi taktykami, którzy w czasie walk nie zawiedli nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Niniejszy album ma przywrócić pamięć o tych formacjach i tworzących je ludziach. Zadanie to tym istotniejsze, że Białe Legiony (w przeciwieństwie do Legionów galicyjskich) nie doczekały się tego rodzaju upamiętnienia. Formacje polskie w Rosji były zawsze traktowane po macoszemu, spychane na dalszy plan, pisano o nich niechętnie i bardzo niewiele. Mamy nadzieję, że niniejsza praca, wydana z okazji stulecia odzyskania niepodległości, stanie się impulsem, by zmienić ten stan rzeczy.

/Maciej Steppa, IPN/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!