Wiadomości

Polska Marynarka Wojenna otrzyma australijskie fregaty?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Bardzo zaawansowane są prace związane z pozyskaniem używanych fregat typu Adelaide z Australii – powiedział posłom z sejmowej komisji obrony dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. Jarosław Kraszewski.

Przedstawiciele BBN przedstawił Strategiczną Koncepcją Bezpieczeństwa Morskiego. Jej autorzy, m.in. gen. Kraszewski, a także inni eksperci z BBN, Akademii Marynarki Wojennej i think tanków: Rada Budowy Okrętów i Instytut gen. Józefa Hallera, postulują budowę Marynarki Wojennej średniej wielkości, opartej na fregatach wielozadaniowych.

Tymczasem program modernizacji tego rodzaju sił zbrojnych (program operacyjny „Zwalczanie zagrożeń na morzu”) przewiduje budowę mniejszych jednostek – okrętów obrony wybrzeża (korwet) i patrolowców. Został on przyjęty przez MON w czasach rządu PO-PSL i z modyfikacjami wprowadzonymi przez poprzednie i obecne kierownictwo ministerstwa wciąż obowiązuje.

Były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) dopytywał, czy strategiczna koncepcja jest zapowiedzią zmiany obowiązującego planu modernizacji Marynarki Wojennej. Szef BBN Paweł Soloch zapewnił, że nie chce przekreślać programu „Zwalczanie zagrożeń na morzu”, ale przypomniał, że w strategicznej koncepcji oceniono, że dokument ten skupia się na zastępowaniu obecnych klas okrętów przez nowsze, a nie na odpowiedzi na współczesne wyzwania.

Gen. Kraszewski zwrócił uwagę, że strategiczna koncepcja daje podstawy, by inaczej spojrzeć na pewne obszary programu modernizacji Marynarki Wojennej, podczas gdy w przypadku innych klas okrętów autorzy obu dokumentów są zgodni.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę i MON przyjmie rekomendacje w zakresie okrętów wielozadaniowych typu fregata, mamy do wykorzystania dwie możliwości. Pierwsza możliwość jest to zakup nowych jednostek pływających, druga możliwość jest to skorzystanie z okrętów z drugiej ręki. W tej chwili wiem, że są bardzo zaawansowane prace związane z pozyskaniem fregat typu Adelaide z Australii – wyjaśnił.

Kraszewski podkreślił, że te okręty są wyposażone w nowoczesne systemy, które pozwalają znacząco zwiększyć możliwości obrony powietrznej, która – według autorów strategicznej koncepcji – powinna być jednym z priorytetów branych pod uwagę przy modernizacji Marynarki Wojennej.

Rozmowy ze stroną australijską dotyczą dwóch okrętów – HMAS „Melbourne” i HMAS „Newcastle” – wciąż będących w służbie Royal Australian Navy. Są to najnowsze fregaty typu Adelaide, weszły do służby w pierwszej połowie lat 90. XX w., a około dekady temu przeszły modernizację.

Australijskie typ to zmodyfikowane fregaty amerykańskiego typu Oliver Hazard Perry. Marynarka Wojenna RP ma dwie takie fregaty, przyjęte do służby w US Navy w 1980 roku i przekazane Polsce w 2000 i 2002 roku. Nie wiadomo jaka byłaby cena jednostek z Australii.

/TVP Info/

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!