Polska Świat Wiadomości

Polska stanie do walki z Państwem Islamskim?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas spotkania Globalnej Koalicji, które odbyło się w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wyraził gotowość Polski do wzięcia udziału w misji wojskowej przeciwko Państwu Islamskiemu.

– Polska od dziesiątek lat jest zainteresowana stabilizacją szeroko pojętego Bliskiego Wschodu, bo to właśnie stamtąd przychodzi do nas terroryzm. Byliśmy zaangażowani w misje pokojowe – byliśmy na Wzgórzach Golan, w Libanie, od 2001 roku jesteśmy w Afganistanie, a od 2003 w Iraku. Jesteśmy również członkiem koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu – mamy kilka samolotów w Kuwejcie, kilkuset żołnierzy rozproszonych w Kuwejcie, Jordanii i Iraku, którzy kształcą głównie siły irackie i inne siły specjalne. Jesteśmy gotowi rozszerzyć obecność i mandat oraz przejść do misji bojowych, jeśli będzie taka potrzeba – powiedział podczas konferencji szef polskiego MSZ.

Zaangażowanie w walki przeciw ISIS nie wymagałoby wysłania dodatkowych sił zbrojnych, a jedynie zmiany charakteru udziału jednostek już stacjonujących na terenach Syrii i Iraku z misji patrolowej na bojową.

Globalna Koalicja przeciw ISIS liczy sobie 68 krajów z całego świata. Również Polska należy do tej koalicji.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!