Wiadomości

Polska kupi rosyjską lub chińską szczepionkę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski rząd nie podjął jeszcze decyzji ws. sprowadzania szczepionki chińskiej albo rosyjskiej – ponformował rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek na konferencji prasowej Müller został zapytany o możliwe dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym.

– Na tę chwilę nie ma podpisanych umów. Dopóki żadne umowy nie będą podpisane o kolejnych dostawach, to nie będziemy o nich komunikować – oświadczył Müller, zaznaczając, że Komisja Europejska zabiega o zwiększenie dostaw szczepionek firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneka.

– Natomiast w tej chwili, zgodnie z deklaracjami producentów, trudno mówić o jakichś dodatkowych możliwościach, które miałyby się pojawić – dodał.

Rzecznik rządu był także pytany, czy planowane jest sprowadzenie do Polski szczepionki chińskiej albo rosyjskiej.

– Polski rząd jeszcze nie podjął żadnej decyzji w tym zakresie. Analizujemy, jak wygląda sytuacja w innych krajach, które zdecydowały się na tego typu krok – powiedział.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował z kolei, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem m.in. o zakupie chińskiej szczepionki przeciw COVID-19.

– Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach – powiedział PAP Szczerski.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!