Gospodarka Polska Wiadomości

Polscy rolnicy odnotowali straty w wysokości 3 mld zł w związku ze “zbożem technicznym”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej stwierdził, że poprzez sprowadzanie zboża z Ukrainy, krajowi rolnicy odnotowali straty w wysokości aż 3 miliardów złotych.

Polscy rolnicy odnotowali gigantyczne straty w związku ze “zbożem technicznym”. Tylko na terenie Wielkopolski ukraińskie zboże sprowadzało ponad 2000 przedsiębiorstw w tym także te z powiatu ostrowskiego i ostrzeszowskiego. -To załamało rynek zbóż, który nie podniesiemy się z tego przez długi czas – powiedział Mieczysław Łuczak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

-Mówiono nam, że chodzi jedynie o kilka podmiotów, a prawda okazała się porażająca i gorzka dla rolników. Poprzez sprowadzenie zboża z Ukrainy, rolnicy odnotowali straty w wysokości 3 miliardów złotych. Ta sytuacja jest bardzo przykra. Rolnicy budowali swoje relacje biznesowe z przedsiębiorstwami przez lata, a okazało się, że przedsiębiorcy woleli szybki zysk. Porażający jest również fakt, że wiele z tych firm to te, które produkują żywność – komentował prezes WIR w rozmowie z portalem wlkp24.info.

-Jestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo od ponad 30 lat. Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem jak „zboże techniczne” – dodał.

Prezes WIR ujawnia, że bardzo obawia się momentu, gdy Ukraina wejdzie do struktur Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje, że będzie to oznaczało zapaść polskiego rolnictwa.

-Jestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo od ponad 30 lat. Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem jak „zboże techniczne”. Nie chcemy nawet o tym myśleć. W Polsce rolnik jest najsłabszym punktem relacji biznesowych. Zawsze musi ustawić się w pozycji proszącej żeby ktoś kupił od niego zboże. To jest na razie świeża sprawa. Nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość – dodał.

Polecamy również: Ukraińcy chcą uczyć Polaków historii rzezi wołyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!