Felietony

Politechnika Wrocławska ma jedyny w Polsce cytometr masowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cytometr masowy – najnowocześniejsze obecnie urządzenie do analizy i diagnostyki próbek komórkowych – został zakupiony przez Politechnikę Wrocławską. To jedyne takie urządzenie w Polsce.

Cytometria masowa to stosunkowo niedawno opracowana technika analityczna, która zrewolucjonizowała nowoczesną diagnostykę medyczną. Technika ta umożliwia m.in. analizę różnorodnych parametrów badanych komórek.

Cytometr masowy trafił do Laboratorium Obrazowania, tworzonego przez prof. Marcina Drąga na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Drąg z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Chemicznego PWr wyjaśnił, że cytometr masowy jest używany do multiparametrycznej analizy próbek, głównie komórek, które w tym procesie znaczone są stabilnymi izotopami metali przejściowych, głównie lantanowców. „Multiparametryczna analiza oznacza, że w trakcie jednego eksperymentu jesteśmy w stanie poznać i określić wiele parametrów na poziomie poszczególnych komórek” – tłumaczył naukowiec.

Urządzenie bada komórki każdego typu – komórki z guzów nowotworowych, komórki krwi czy komórki pochodzące z innych organizmów – pasożytów, czy bakterii.

Zakupiony przez Politechnikę Wrocławską cytometr to obecnie najbardziej technologicznie awansowany model na rynku. Wrocławscy naukowcy będą wykorzystywać go do badania enzymów proteolitycznych (proteaz). Nieprawidłowe działanie proteaz prowadzi do powstania w organizmie stanów patologicznych, czego następstwem są nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Dlatego też – jako podkreślają naukowcy – badania aktywności proteaz mają duże znaczenie zarówno we wczesnej diagnostyce, jak i w leczeniu pacjentów.

Urządzenie będzie też mogło być wykorzystywane do celów komercyjnych – na przykład przez firmy biotechnologiczne, które pracują nad różnego rodzaju testami diagnostycznymi.

Dr inż. Marcin Poręba z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, który będzie koordynował badania z użyciem cytometru masowego, podkreślił, że do sprawdzenia, czy test diagnostyczny działa dobrze, konieczna jest bardzo dokładna analiza danej próbki. „Można ją wykonać właśnie na naszym sprzęcie, a następnie skorelować skuteczność opracowywanego testu z wynikami pozyskanymi innymi metodami” – opisał specjalista.

Cytometr masowy kosztował ponad 3,6 mln zł, a roczny koszt użytkowania wynosi ok. 400 tys. zł. To jedyne takie urządzenie w Polsce, podobne aparaty znajdują się w Czechach i na Węgrzech.

PAP – Nauka w Polsce
Piotr Doczekalski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!