Wiadomości

Policja otrzyma produkowane w Kutnie opancerzone pojazdy TUR VI

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydział prasowy Komendy Głównej Policji poinformował InfoSecurity24.pl jeszcze w lutym br., że umowa na zakup pojazdów nieoznakowanych typu Lekki Transporter Opancerzony została zawarta z AMZ-KUTNO 31 stycznia br. Formacja nie ujawniła wtedy jednak, jaki dokładnie LTO ma trafić do policji. Informację tę udostępnił dopiero wiceszef MSWiA, w odpowiedzi na interpelację posła Marka Wójcika. Do formacja trafi mianowicie TUR VI.

Produkowane w Kutnie Lekkie Transportery Opancerzone policja otrzyma w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakłada odbiór pięciu pojazdów do 18 grudnia 2019 roku, a w tym dwóch z platformą szturmową. Drugi etap to odbiór trzech pojazdów do 17 grudnia 2020 roku. Jarosław Zieliński podaje również ile policja zapłaci za dostawy wszystkich pojazdów. Jak wskazał, za zakup ośmiu transporterów opancerzonych formacja zapłaci łącznie 22.800 tys. zł, czyli prawie 23 mln złotych (w 2019 r. – 14.250 tys. zł, a w 2020 r. – 8.550 tys. zł). Z dokumentów przetargowych wiadomo jednak, że cena brutto, jaką wskazały zakłady w Kutnie, to prawie 25 mln złotych.

„2 nowe, lekkie transportery opancerzone zostanie wyposażony garnizon mazowiecki, z kolei po 1 otrzymają garnizony: zachodniopomorski, pomorski, dolnośląski, podlaski, śląski i małopolski” – pisze Jarosław Zieliński.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl obecny zastępca Komendanta Głównego Policji, a wcześniej szef CBŚP, nadinsp. Kamil Bracha, transportery będą wykorzystywane przez policyjnych antyterrorystów.

„Natomiast my w trakcie naszych realizacji, podczas zatrzymań tych najgroźniejszych przestępców, ściśle współpracując z BOA i ze SPAP-ami, będziemy (CBŚP – przyp. red.) pośrednio z nich korzystać” – podkreślił.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!