Felietony

Pochodził z Wielkopolski, zamordowali go Sowieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jednym z zapomnianych aspektów ludobójstwa dokonanego przez NKWD na Polakach w 1940 roku jest znaczący procent wśród ofiar osób pochodzących z Wielkopolski. Dziś dla Państwa krótki rys biograficzny jednej z ofiar NKWD zamordowanej w Twerze 1940 roku, której zdjęcia udostępniła rodzina.

Leon Skorupka urodził się 15 czerwca 1901 roku w miejscowości Bojanicach (powiat leszczyński). Był synem Franciszka i Józefy z domu Zborowskiej. W okresie walk o przynależność państwową Wielkopolski włączył się w walki jako ochotnik. Walczył w składzie grupy Leszno . Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę podjął służbę jako policjant. Mieszkał wówczas miejscowości Kosowo (powiat gostyński).

W momencie zagrożenia wojną w 1939 roku został zmobilizowany do rezerwy Policji Państwowej województwa poznańskiego. W trakcie wycofywania się przed armią niemiecką w kierunku Łucka a następnie Tarnopola dostał się do sowieckiej niewoli. Przetrzymywany był początkowo w Ostaszkowie. W dniu 10 kwietnia 1940 roku w przedostatnim transportem został wywieziony do Kalinina (obecnie Twer). Tam został zamordowany z rąk sowieckich. Jego ciało tak samo jak towarzyszy niewoli zostało wrzucone do zbiorowej mogiły we wsi Miednoje. Zgodnie postanowieniem Prezydenta Polski z dnia 5 października 2007 roku został awansowany na stopień aspiranta Policji.

Dzięki uprzejmości rodziny, która udostępniła zdjęcia związane że śp. Leonem Skorupką możliwe jest aby ten jeden z tysięcy walecznych synów polskiej ziemi przestał być jedynie zapisem personaliów na długiej liście ofiar NKWD a mógł spojrzeć na czytelników portalu uświadamiając że ofiary komunistów to nie tylko statystyki lecz normalne osoby mające swoje marzenia, plany które przerwała wojna.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!