Wiadomości

W Wielkiej Brytanii dobiegł końca proces trzech członków gangu, którzy zmuszali setki Polaków do niewolniczej pracy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dobiegł końca proces trzech członków szajki zajmującej się handlem ludźmi, która sprowadziła do Wielkiej Brytanii setki Polaków i zmusiła ich do niewolniczej pracy. Pozostało jeszcze ogłoszenie wyroku.

W piątek Sąd Koronny w Coventry uznał obywateli polskich Mateusza N. i Łukasza W. oraz ich brytyjskiego wspólnika Davida H. za winnych przestępstw – handlu ludźmi, wyzysku pracowników i zmuszania do pracy przymusowej. Zdaniem Prokuratury Koronnej (CPS) był to „największy proceder handlu ludźmi, jaki kiedykolwiek ujawniono w Wielkiej Brytanii”.

Jak wynika z materiałów ze śledztwa, owi trzej mężczyźni zwabili setki polskich obywateli — którzy do czasu oficjalnego opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskie, co nastąpiło z dniem 1 stycznia, mogli przybyć bez wiz zgodnie z brukselskimi zasadami swobodnego przemieszczania się — do West Midlands, obiecując dobrze płatną pracę i zakwaterowanie.

Jednak rzeczywistość okazała się inna – przybyli Polacy zmuszeni do życia w nędzy i do pracy przez długie godziny za niewielkie pieniądze, a czasami byli oni fizycznie atakowani.

W jednej sprawie, o której wspomniano w sądzie i w doniesieniach medialnych, jednemu Polakowi zaoferowano w lutym 2015 roku pracę za 350-450 funtów tygodniowo, w tym zakwaterowanie, w West Midlands. Skazani Polacy zabrali go po jego przybyciu do Wielkiej Brytanii do domu z dwiema sypialniami, w którym mieszkało 11 osób, gdzie nie było ogrzewania, ciepłej wody ani możliwości gotowania. Mężczyzna nie mógł wyjść z domu bez nadzoru 29-letniego Mateusza N. Chociaż otworzył konta bankowe w Wielkiej Brytanii, nigdy nie otrzymał swoich kart – w związku z czym nie mógł uzyskać dostępu do własnych zarobków – przy czym wypłacono mu zaledwie 10 funtów za pracę od 12 do 13 godzin dziennie przez trzy tygodnie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!