Wiadomości

Po ostatnim trzęsieniu ziemi i tsunami na Celebos wciąż ok. 5 tys. osób uważa się za zaginione

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 5 tysięcy osób uważa się za zaginione po zeszłotygodniowym trzęsieniu ziemi na indonezyjskiej wyspie Celebes. Dane przedstawił Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik rządowej agencji, zajmującej się usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

Liczba ta opiera się na ustaleniach władz najbardziej zniszczonego miasta, Palu. Dwie jego dzielnice zostały praktycznie zrównane z ziemią przez trzęsienie ziemi i tsunami. Nieznany jest los przeszło pięciu tysięcy ich mieszkańców.

Przedstawiciele władz przyznają, że trudno będzie ustalić dokładną liczbę ofiar. Do tej pory odnaleziono 1763 ciała. Władze wskazują, że wobec takiej liczby ofiar konieczne będzie chowanie zmarłych w masowych grobach.

Sutopo Purwo Nugroho oświadczył, że akcja poszukiwawcza zakończy się w czwartek 11 października. ONZ szacuje, że prawie 200 tys. osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

28 września wyspę Sulawesi nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, które wywołało sięgające 6 m fale tsunami. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 78 kilometrów od miasta Palu w środkowej części wyspy, na głębokości 10 km. W momencie kataklizmu wiele ofiar znajdowało się w pobliżu plaży, gdzie trwały przygotowania do lokalnego festiwalu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!