Felietony

„Pieniądz wyczuwa zbliżającą się wojnę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Pieniądz wyczuwa zbliżającą się wojnę” – stwierdzenie to, choć brutalne, kryje w sobie unikalną prawdę, która na pierwszy rzut oka jest niedostrzegalna. Zbliżającą się wojnę doskonale przewidują bankierzy, którzy swoimi decyzjami mogą ją przyspieszyć. I choć dla milionów ludzi wojna to śmierć, cierpienie i piekło na ziemi, to właśnie dla światowej finansjery jest to okres żniw i możliwość rozwinięcia swoich wpływów. Nie inaczej było przed wybuchem II wojny światowej.

Napięta sytuacja w Europie odbijała się na walucie. Jak informował „Financial News” strumień złota ustawicznie odpływał z Europy. 21 kwietnia 1939 roku z Anglii do Stanów Zjednoczonych wypłynęło złoto za wartość 14,7 milionów funtów, a dzień później za wartość 9 milionów[1]. Sytuacja rozwinęła się w momencie zajęcia przez niemieckich nazistów Czechosłowacji. Ogólna ilość złota, jaka została wysłana z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych w 1939 roku oblicza się na ok. 185 milionów funtów, z czego ok. 112 milionów funtów odpłynęło w ciągu 5 tygodni od zajęcia Czechosłowacji przez Niemcy.

Według ekspertów, dalszy odpływ kapitałów do Stanów Zjednoczonych może spowodować nieprzewidziane zaburzenia na międzynarodowym rynku pieniężnym[2]. Pomimo, że światowi eksperci zwracali uwagę na napięty budżet III Rzeszy, który groził ponownym kryzysem finansowym w Niemczech,  prasa angielska donosiła, że zgodnie z decyzją prezesa banku Anglii Montagu Normana, odesłano 6 milionów funtów szterlingów w złocie, będących własnością dawnego banku państwowego Czechosłowacji okupantowi tego kraju, tj. III Rzeszy Niemieckiej[3].

Powyższy przykład jasno ukazuje, że za siłą militarną III Rzeszy Niemieckiej stały wielkie korporacje bankowe, które pozwoliły w zadziwiająco krótkim czasie odbudować po wielkim kryzysie gospodarkę III Rzeszy Niemieckiej i stworzyć machinę wojenną, która doprowadziła do cierpienia milionów ludzi na świecie. Dlatego też tak istotne jest odkrycie i ukazanie czynników, osób etc., które stoją za militarną potęgą III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego i które w rzeczywistości są pierwszymi odpowiedzialnymi za cierpienie milionów istnień ludzkich na świecie.

Krzysztof Żabierek

[1] Złoto ucieka, Słowo Pomorskie, 1939, nr 96, s.2.

[2] Ucieczka złota z Anglii do USA, Słowo Pomorskie, 1939, nr 104, s.4.

[3] Germanofil Montagu Norman, Słowo Pomorskie, 1939, nr 119, s.1.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!