Felietony

Piękna incjatywa naszych rodaków z Zaolzia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zaolzie to ta część Śląska Cieszyńskiego, która – niestety – dziś do Polski nie należy. Ale wciąż mieszkają tam Polacy, którzy pielęgnują polskość i dbają o polską tradycje i polskie dziedzictwo.

Jesienią zeszłego roku grupa ochotników spontanicznie, z oddolnej inicjatywy, zabrała się za porządkowanie niszczejącego cmentarza ewangelickiego w starej Karwinie – dawne kolonie Meksyk i Nowy Jork. W najbliższą sobotę sprzątanie będzie kontynuowane.

W ubiegłym roku sporo zostało zrobione, a cmentarz po tej akcji wygląda zupełnie inaczej. Do grobów można dojść, z czego, jak widać, od razu zaczęli korzystać ci, których bliscy tam spoczywają. Widać, że niektóre groby zostały uprzątnięte i zadbane, gdy tylko, dzięki jesiennej akcji, zrobiło się do nich dojście. Sporo jednak jeszcze jest tam do zrobienia. Dlatego też organizatorzy akcji wraz z nadejściem wiosny wznawiają sprzątanie. I zapraszają do pomocy wszystkich chętnych już w najbliższą sobotę, 7 kwietnia, a także w kolejne soboty 14 i 21 kwietnia.

– Spotykamy się w tym miejscu ponownie, by karwiński cmentarz „przywrócić do życia” dla odwiedzających, a jednocześnie w ten skromny sposób okazać pamięć i oddać hołd tym, którzy na nim spoczywają. Nasza inicjatywa ma charakter niezależny i ekumeniczny. Zależy nam na zachowaniu pamięci o przodkach, by nie zapomniano, że w nieistniejącej już starej Karwinie mieszkali także Polacy i mieli niebagatelny udział w jej powstaniu i rozwoju. Zapraszamy każdego, niezależnie od narodowości, wyznania czy światopoglądu, komu leży na sercu pielęgnowanie historycznych śladów na Zaolziu. Prosimy o wsparcie w ramach możliwości, czy to poprzez stawienie się na miejscu i włączenie się w prace porządkowe, czy też poprzez powiadomienie o tej inicjatywie przyjaciół i bliskich – mówi Stanisław Kołek, inicjator i główny organizator akcji.

Prace rozpoczynane będą o godz. 9.00 i potrwają do ok. godz. 14.00. Za bezpieczeństwo przy pracy każdy odpowiada indywidualnie. Szczegółowych informacji udziela Stanisław Kołek (+420 607 895 465, [email protected]).

/zwrot.cz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!